תשלום תכוף תאונות דרכים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תשלום תכוף תאונות דרכים

תשלום תכוף תאונות דרכיםאין קלישאה שחוקה יותר מזו הטוענת כי טחנות הצדק טוחנות לאט. למרבה הצער, בדומה לקלישאות רבות מסוגה, גם קלישאה זו נעוצה עמוק במציאות.

אמנם במדינת ישראל ישנם חוקים המגנים על נפגעי תאונות דרכים, אך ברוב המקרים עד שהנפגע יוכל ליהנות מפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו, עליו להמתין תקופה ארוכה שנמשכת במקרים רבים יותר משנה.

כמו כן במקרים רבים הנפגע הולך לעולמו כתוצאה מהפגיעה. במקרים שבהם הנפגע הלך לעולמו במהלך התאונה או לאחר התאונה כתוצאה מסיבוכי הפציעות שנגרמו לו בזמן התאונה והותיר אחריו אישה ו/או ילדים שהיו תלויים בפרנסתו, יכול להיווצר מצב שבו יסבלו אלו האחרונים מנזקים כלכליים חמורים.

חשוב גם כן לזכור כי לאחר תאונת דרכים, יתכן בהחלט שהנפגע יצטרך לעמוד בהוצאות רפואיות גבוהות ביותר ולא תמיד יעלה בידו לשלם עבור הטיפולים השונים.

מערכת המשפט מודעת היטב לבעיות הרבות הקשורות לתשלום פיצויים מאוחר ולכן הוחלט לאפשר לנפגעים מסוימים להגיש בקשה לקבלת תשלום לאחר תאונות דרכים, לפני הגשת התביעה העיקרית. זוהי למעשה המשמעות של המושג "תשלום תכוף": תשלום המועבר לנפגע בתאונת דרכים או לאלו התלויים בו, זמן קצר לאחר התאונה. התשלום התכוף מעוגן בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (סעיף 5).

במשך כמה זמן ניתן להמשיך לקבל תשלום תכוף?

התשלום התכוף מהווה מעין פתרון ביניים לצרכים השונים המתעוררים ישירות לאחר תאונות דרכים. אי לכך, ניתן לקבל תשלומים במסגרת התשלום התכוף עד לטווח של שנתיים ממועד התאונה. יחד עם זאת, במקרים חריגים שבהם צרכי הריפוי, הסיעוד והמחייה לא מסתיימים בתום תקופה של שנתיים, קיימת אפשרות להגיש בקשה מיוחדת לבית המשפט שעיקרה המשך התשלום התכוף על רקע נסיבות מיוחדות.

בדרך כלל אם התנאים אליהם נקלע המבוטח מצדיקים זאת, בית המשפט יאשר את הבקשה. בגדול התשלום התכוף משולם במשך חצי שנה, אך חשוב לדעת כי ניתן להגיש מספר דרישות לתשלום תכוף, בהתאם לצורך ולנסיבות.

מה הם היתרונות הגלומים בתשלום תכוף?

היתרון המשמעותי בתשלום התכוף בא לידי ביטוי בכך שהוא מאפשר לנפגע ולבני משפחתו לקבל כספים בהתאם לצורך גם במקרים שבהם לא ברור האם קיים כיסוי ביטוחי וכן במקרים שבהם קיימת בעייתיות בהכרת התאונה כתאונת דרכים: די בכך שהנפגע יהיה זכאי לכאורה לקבלת פיצוי לפי החוק, בשביל שיוכל לקבל תשלום תכוף.

יתרון חשוב נוסף שיש להזכיר בהקשר זה הוא שגובה התשלום התכוף מחושב באופן שונה מהאופן שבו נהוג לחשב תשלום פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. כאשר באים לחשב את גובה התשלום התכוף, מתייחסים למקורות הפרנסה, לגובה ההכנסה ולהיקף ההוצאות של הנפגע לפני ואחרי התאונה.

כל זאת במטרה שיוכל להמשיך לקיים את אורח החיים אליו הורגל ערב התאונה. חישוב הפיצויים הרגילים לנפגעי תאונות דרכים, מושפע כמובן מגורמים אחרים. הודות לתשלום התכוף, יכול הנפגע להימנע ממצב שבו הפגיעה משתקת את חייו ואת חייהם של אלו התלויים בו, גם אם על פניו ההוצאות שלו לפני התאונה היו בלתי סבירות.

חשיבות הפנייה לגורם מקצועי לפני הגשת הבקשה לתשלום תכוף

את הדרישה לקבלת תשלום תכוף יש להגיש לבית המשפט בטווח של 60 ימים ממועד הגשת הדרישה לקבלת התשלום התכוף מחברת הביטוח. על הנפגע להגיש בקשה מסודרת לחברת הביטוח בדואר רשום ולאחר אישור הבקשה, עליו לפנות עם האישור שקיבל מחברת הביטוח לבית המשפט.

על פניו מדובר בהליך פשוט ולא מסובך במיוחד. יחד עם זאת, כל טעות ולו הקטנה ביותר יכולה לגרום לדחיית הבקשה על הסף בכל אחד משלבי ההליך. כמו כן ללא ליווי של גורם מקצועי כמו עורך דין המתמחה בטיפול בנפגעי תאונות דרכים, לא יוכל הנפגע למקסם את גובה התשלום התכוף.

מצבים מיוחדים שיש להכיר

התשלום התכוף לא ימשיך במקרים שבהם הנפגע לא הגיש את התביעה העיקרית עד למועד עליו הוחלט מראש. במקרים האלה, התשלום יופסק במועד האחרון להגשת התביעה. כמו כן התשלום התכוף יופסק במקרה שבו התביעה העיקרית הוגשה ולאחר מכן בוטלה. במקרים האלו התשלום יופסק במועד ביטול התביעה.

בנוסף לכך, חברת הביטוח ששילמה תשלום תכוף לנפגע תאונת דרכים, זכאית לקבל החזר עבור התשלום התכוף, מהנפגע עצמו או מקרן קרנית (קרן הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים) במקרים שבהם מתברר בסופו של עניין כי הסכום ששולם לנפגע, גבוה מהסכום שנפסק בתביעה העיקרית.

חברת הביטוח יכולה גם לתבוע מהנפגע או מקרנית החזר של התשלום התכוף במקרים שבהם התביעה העיקרית נדחתה (לאחר שכבר שולם לנפגע התשלום התכוף), במקרים שבהם התביעה העיקרית הוגשה ובוטלה ובמקרים שבהם התביעה העיקרית לא הוגשה עד למועד שנקבע להגשתה.

אם אכן חברת הביטוח מגישה בקשה לקבלת החזר עבור התשלום התכוף על רקע כזה או אחר וקרנית היא הגורם שמעביר לחברת הביטוח את ההחזר, קרנית תוכל לדרוש מהנפגע לשלם לה החזר עבור התשלום שהעבירה לחברת הביטוח.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן